עבירות מין התיישנות

חוק עבירות מין התיישנות

התיישנות משפטית עשויה לעיתים להוות מחסום לטיפול משפטי בסוגיות שונות שהתרחשו בעבר. תקופות ההתיישנות הקבועות בחוק מורכבות בפרט בכל הנוגע לעבירות מין, כאשר המגמה היא להאריך את התקופות בהן עבירות מין מתיישנות. המחוקק הסדיר בחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] את התיישנותן של עבירות בכלל, לרבות האפשרויות להאריך את המועדים שנקבעו בחוק זה. לעומת זאת, בחוק העונשין הסדיר המחוקק בסוף פרק ה', הסדר ייחודי בנוגע לעבירות מין התיישנות עבירות מין ביחס לקטינים בפרט.

איך נדע מתי בעבירות מין התיישנות העבירות חלה?

ככלל, עבירות מין שאינן מבוצעות בקטינים אינן שונות מעבירות אחרות ועל כן מועד תחילת המניין לתקופת ההתיישנות הוא מועד ביצוע העבירה וממנו מתחילה להיספר התיישנות העבירה. התיישנות של עבירות פליליות היא נגזרת של חומרת העבירה והגדרתה בין אם עוון או פשע.

  • בעבירות מין מסוג עוון, למשל עבירה של מעשה מגונה בפומבי או מעשה מגונה ללא נסיבה מחמירה ושאינו בפני קטין, תקופת ההתיישנות היא חמש שנים – כלומר אין להעמיד אדם לדין בשל ביצוע עבירה אם חלפו מיום ביצועה חמש שנים.
  • בעבירות מין מסוג פשע שהעונש עליהן הוא עד 7 שנים, למשל בעבירה של בעילה אסורה בהסכמה, תקופת ההתיישנות היא עשר שנים.
  • בעבירות מין מסוג פשע שהעונש עליהן הוא מעל 7 שנים, למשל עבירות אינוס או עבירות של מעשה סדום או מעשים מגונים בנסיבות של אינוס, תקופת ההתיישנות היא חמש עשרה שנים.
  • יש לציין כי החוק קובע גם מקרים אשר "קוטעים" את תקופת ההתיישנות ומשהים אותה, כך למשל חקירת משטרת פעילה, הימלטות מהדין ועוד.

באשר לעבירות מין שבוצעו בקטינים, תקופות ההתיישנות דומות אלא שבמקרה של עבירת מין בקטין תקופת ההתיישנות תתחיל להיספר רק מיום שמלאו לקטין 23 (ובתנאי שלתוקף מלאו חמש עשרה שנים), וכשמדובר בעבירות מין שנעשו במשפחה- רק לאחר שמלאו לקטין 28 שנים. המשמעות היא שנפגעי עבירה רבים שנפגעו מינית בתקופת קטינותם יוכלו להגיש תלונה במשטרה על הפגיעה בהם זמן רב לאחר האירועים. לתלונה מאוחרת יש כמובן משמעויות ראייתיות שונות אבל מבחינה חוקית הדבר אפשרי.

בשל הקושי שבניהול הליך פלילי בחלוף זמן כה רב, קבע המחוקק כי ככל שיוגש כתב אישום בגין תלונה שהוגשה לאחר שמלאו לנפגע העבירה עשרים ושמונה שנים יהיה צורך בראיה מחזקת נוספת ולא יהיה די בעדות יחידה של נפגע עבירה.

חשיבות הייעוץ המשפטי בטיפול בעבירות מין

בין אם אתם נחשדים או מואשמים בעבירת מין או בין אם נפגעתם מינית ואתם רוצים להגיש תלונה, אל תחששו לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין מיומן עם ניסיון בתחום הפלילי בכלל ובתחום עבירות המין בפרט, לצד ליווי במסירות, רגישות ונחישות לאורך התהליך. ייעוץ לא מקצועי עשוי לפגוע ביכולתכם להביא את הצד שלכם בפני הרשויות. עורך דין תמיר אלטיט בעל ניסיון רב בטיפול בעבירות מין לאחר שעסק במשך מעל לעשור בעבירות אלו בעבודתו בפרקליטות, אתם מוזמנים ליצור קשר ולהתייעץ בכל שאלה.

עורך דין עבירות מין
לתיאום פגישת ייעוץ בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם

עוד בנושא

גרימת מוות ברשלנות
דיני תעבורה
גרימת מוות ברשלנות

כיצד מתמודדים עם גרימת מוות ברשלנות? חשוב להבחין בין המושג גרימת מוות ברשלנות לבין עבירת ההריגה. כאשר מתרחשת תאונת דרכים

קרא עוד »
עבירות התעללות בבעלי חיים
מאמרים
עורך דין הטרדה מינית

כיצד בוחרים עורך דין הטרדה מינית? החוק למניעת הטרדה מינית נועד לשמור ולהגן על כבודו של אדם, חירותו ופרטיותו וכן

קרא עוד »
ייצוג קטינים
משפט פלילי
ייצוג קטינים

ייצוג קטינים ובני נוער שונה באופיו מייצוג בגירים בהליכים משפטיים, וזאת נוכח ההבחנה שמייצר הדין הישראלי בין קטינים לבגירים בכל

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support