צווארון לבן

עבירות צווארון לבן:

עבירות צווארון לבן מכונות כך בעיקר בשל מיהות העושה. ככלל מדובר באנשים נורמטיביים שאינם מורגלים להיות במעמד של "חשוד", אנשים בעלי משרות מכובדות ומעמד גבוה. לעומת זאת, הכינוי עבור עבירות פליליות אחרות המכונות "עבירות רחוב" הוא "עבירות צווארון כחול".

מהם המאפיינים של עבירות צווארון לבן?

לא תמיד ברור האם החשד המיוחס מקים אחריות פלילית או שמא ניתן להסתפק בהליך אזרחי. נזכור כי פתיחת הליך פלילי כנגד אדם הוא אקט דרמטי. כששוטרים דופקים על דלתו של חשוד בשעה שש בבוקר, הקרקע נשמטת תחת רגליו וחייו וחיי בני משפחתו נכנסים לסחרור של חוסר וודאות. מה ההבדל בין אדם שהסתבך בחובות שהובילו לפשיטת רגל לבין אדם שעבר עבירות מרמה? לעיתים רבות ניתן לטעון שלא הייתה כאן מרמה, לא הייתה כאן גניבה, הדוחות היו כדין ולא היה כאן רישום כוזב בניירות ערך. יש לטעון כי זהו מהלך העסקים הנכון!

עבירות צווארון לבן מוגדרות  כעבירות נעלמות משום שחלק מאוד משמעותי מהעשייה בהן נסתר מן העין.

בין היתר, קיימים בהן המאפיינים הבאים:

  • קושי באיתור מידע על עצם התרחשות העבירה – כך למשל, אם מתפרסם דו"ח מטעה והמשקיעים רוכשים מניות בהסתמך על כך, לא תמיד ניתן לגלות כי נעברה העבירה.
  • שליטת החשודים במידע הרלוונטי – כך למשל, במקרה בו מנהל החברה הוא הוא החשוד בביצועה ונתונה לו גישה בלעדית למידע הרלוונטי. במקרים אלו, ייעוץ משפטי מקצועי לפני חקירה יכול לחרוץ גורלות.
  • קושי לתחום את גבולות העבירה בין הליך פלילי לבין הליך אזרחי – סניגור מיומן יוכיח באותות ובמופתים ש"ככה מנהלים עסקים". הוא יטען ש"בפרקליטות לא יודעים", "שהפרקליטות חיה בבועה ואין לה מושג מה קורה באמת", "שהפרקליטות מצפה שכל פעולה תבוא לידי ביטוי במסמכים ארוכים ומפורטים אך זה נוגד את המציאות". סנגור מנוסה יקשה מאוד על התביעה להוכיח את רכיב הכוונה ברף ההוכחה הנדרש.
  • קושי בזיהוי הנזק שאינו מוחשי –פעמים רבות הנזק אינו מוחשי ולא ניתן כלל לכימות.
  • אין קורבן ספציפי- בעבירות שוחד, העלמת מס או מרמה והפרת אמונים אין נזק מוחשי או נזק ספציפי וניתן להקשות על הפרקליטות להוכיח קיומו של נזק שכזה.
  • העדר זירת עבירה מוגדרת – פעמים רבות עבירות אלו מבוצעות באמצעות מחשב או שמדובר בעבירות מרמה ובמקרים אלו, אין "זירת עבירה".
  • חקירה שנפתחת בעקבות תחקיר או דוח פנימי גורמת לזיהום החקירה – פעמים רבות החקירות הללו נפתחות לאחר שידור תחקיר טלוויזיוני או לאחר שגוף חיצוני ביצע ביקורת פנימית, מה שמזהם את החקירה. סנגור מיומן יידע להשתמש בכלי זה בתבונה לטובת החשוד. כך למשל, תיק פלילי שנפתח בעקבות מסקנות של מבקר המדינה יזהם את החקירה ואת עדויות העדים.
  • מסות של חומרי חקירה מורכבים – תיקים אלו מכילים מיליוני מסמכים. סניגור מיומן יידע לנצל את המחסור במשאבי התביעה לטובת הלקוח. כמו כן, מטבע הדברים, תיקים פליליים בהיקפים הללו נמשכים שנים רבות ועובדה זאת מקימה טענות של "שיהוי" ו"עינוי דין" לטענות רלוונטיות לטובת החשוד.
  • טענות מקדמיות – בתיקים אלו, טענות של הגנה מן הצדק – אכיפה בררנית הן טענות משמעותיות וכבדות משקל מאחר ופעמים רבות בוחרת המדינה להעמיד לדין אדם מסוים על אף שהתנהגותו אינה חריגה ואף נהוגה.

סיכומו של דבר:

עבירות צווארון לבן הן עבירות ייחודיות הדורשות מיומנויות גבוהות. בטרם ייסד עורך דין תמיר אלטיט את משרדו, שימש עורך דין אלטיט במשך שנים כפרקליט בכיר בפרקליטות המדינה. עורך דין אלטיט צבר נסיון רב ומיומנותו בטיפול בעבירות אלו מבטיחה ללקוחותיו שירות מקצועי ואיכותי מהמעלה הראשונה. רק מי שישב סביב שולחן מקבלי ההחלטות יידע לזהות כשלים כבדי המשקל שיובילו לתוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותיו.

 

לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים ונחזור אליכם

עוד בנושא

גרימת מוות ברשלנות
דיני תעבורה
גרימת מוות ברשלנות

כיצד מתמודדים עם גרימת מוות ברשלנות? חשוב להבחין בין המושג גרימת מוות ברשלנות לבין עבירת ההריגה. כאשר מתרחשת תאונת דרכים

קרא עוד »
מעצר ימים
משפט פלילי
מעצר ימים

מעצר לצורכי חקירה הוא הליך שבמסגרתו מבקשת המשטרה לעצור חשוד על מנת להשלים את החקירה. הליך זה מכונה "מעצר ימים".

קרא עוד »
משפט פלילי
משפט פלילי

המשפט הפלילי הוא אחד מתחומי המשפט. מרבית העבירות הפליליות מעוגנות בחוק העונשין, אך לא רק, ישנן עבירות פליליות נוספות המעוגנות

קרא עוד »
צווארון לבן

עבירות צווארון לבן: עבירות צווארון לבן מכונות כך בעיקר בשל מיהות העושה. ככלל מדובר באנשים נורמטיביים שאינם מורגלים להיות במעמד

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support