ייצוג קטינים

ייצוג קטינים ובני נוער שונה באופיו מייצוג בגירים בהליכים משפטיים, וזאת נוכח ההבחנה שמייצר הדין הישראלי בין קטינים לבגירים בכל הנוגע לזכויותיהם במסגרת ההליך הפלילי. כאשר קטין מעורב בהליך פלילי, בין אם כחשוד, נאשם או נפגע עבירה, ישנן הוראות חוק שונות החלות הן על גופי התביעה והן על מערכת אכיפת החוק בכללותה, המבקשות להגן ביתר שאת על האינטרסים של קטינים המוצאים עצמם בעיצומו של הליך פלילי. מטרת הבחנה בין קטינים לבגירים בהליך הפלילי  הנה לשקם ולטפל בקטינים באופן יאפשרו את השתלבותם בחברה, נוכח גילם הצעיר ומסוגלותם להתמודד עם קשיים ולחצים. לכן, בחירת עורך דין מומחה, מיומן ומנוסה המכיר היטב את הוראות החוק לגבי קטינים, תוביל להגנה הטובה והמקצועית ביותר ולטיפול הנכון.

הדין הישראלי קובע כי לצורך ההליך הפלילי, קטין הוא מי שעבר עבירה פלילית בין הגילאים 12-18. כלומר, קטין מתחת לגיל 12 לא יועמד לדין מאחר שאינו נושא באחריות פלילית. אולם בעבירות חמורות במיוחד ניתן לנקוט בפעולות שונות כגון השמה במעון נעול, בהתאם לחוק. ככלל, קטין אשר עבר עבירה פלילית יועמד לדין בבית המשפט לנוער ויישפט לפי חוק הנוער – (שפיטה ענישה ודרכי טיפול).

חשוב לדעת כי שירות המבחן הנו גורם משמעותי אשר מעורב בהליך המשפטי נגד הקטין מתחילתו ועד לסופו. עם פתיחתו של הליך הפלילי תפקידו של קצין המבחן, אשר בהכשרתו הנו עובד סוציאלי, הוא לסייע לקטין בהחזרתו למסלול חיים תקין ונורמטיבי. שירות המבחן מגיש לבית המשפט תסקירים וחוות דעת הכוללים המלצות בעניינם של קטינים העומדים בפני הליך פלילי. לקביעותיו של שירות המבחן ערך רב בהתקדמותו והתפתחותו של ההליך הפלילי בעניינם של קטינים. למעשה, כאשר מדובר בקטינים, כפי שהזכרנו לעיל, ישנה אפשרות לפיה חלף הרשעת הקטין, בית המשפט יקבע כי הערוץ הטיפולי והשיקומי הוא הערוץ הנכון עבור הקטין כאשר הדגש הוא על הגשמת האינטרס הציבורי שבהשבתו לאורח חיים נורמטיבי. אולם, לשם כך יש להסתייע בעורך דין מיומן ובקיא בתחום הטיפול ודרכי הענישה בעניינם של קטינים, אשר ידע להוביל את הקטין לתוצאה הרצויה.

ייצוג קטינים – מעצר, חקירה במשטרה וזכויות

הוראות החוק בדבר מעצר קטינים הנן שונות מההוראות החלות על בגירים. כך למשל, ישנן הוראות חוק שונות המסדירות את הפרדת מעצרם של קטינים מבגירים, מגבילות את משך מעצרם של קטינים אשר טרם הובאו בפני שופט (לדוגמה, קטין אשר טרם הגיע לגיל 14 יובא בפני שופט לא יאוחר מ12 שעות מרגע מעצרו) ומסדירות את זכאות הקטין העצור לפגישה עם עובד סוציאלי בתוך 24 שעות מרגע מעצרו.

בנוסף, קטין זכאי להתייעץ הן עם עורך דין והן עם הוריו לפני החקירה ואף זכאי לנוכחות הורה או אדם קרוב במהלך החקירה. החוק מגביל את חקירת הקטין ואוסר על חקירות הנמשכות עד לשעות הלילה. כך למשל, החוק זכויותיו אלה של הקטין, ועוד רבות נוספות, עשויות להישלל ממנו בהתאם לחומרת העבירה או לנסיבות המקרה בו נחשד. מכאן, שכבר עם מעצרו של הקטין או זימונו לחקירה, ישנה חשיבות יתרה לבחירת עורך דין מנוסה שייעץ לקטין עוד טרם החקירה. ייעוץ לפני חקירה עשוי במקרים רבים לחרוץ את גורל התיק כולו.

כדי להגן על עניינם של הקטינים, הדין קובע למשל כי דיונים בעניינם של קטינים יתקיימו בדלתיים סגורות, הנוכחים באולם יוכלו להימצא בו רק בהחלטה מפורשת של בית המשפט, וכי אין לפרסם זהותו של חשוד שהנו קטין בכלי התקשורת.

סיכומו של דבר

עורך דין תמיר אלטיט הנו מומחה בתחום ייצוג קטינים ובני נוער החל משלבי החקירה ועד לייצוג בפני הערכאות השיפוטיות. עורך דין אלטיט צבר נסיון רב ערך עת ששימש שנים רבות כפרקליט בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) והן כתובע ביחידת התביעות המשטרתית. במסגרת תפקידיו ניהל תיקים רבים ומגוונים בעניינם של קטינים והנו בקיא בספר החוקים המסדירים את התנהלות ההליך הפלילי בעניינם של קטינים. עורך דין אלטיט הופיע בפני ערכאות שיפוטיות רבות וביניהן בבתי המשפט לנוער ומכיר את שלל הזכויות העומדות לזכותם של קטינים וכן את שלל דרכי הטיפול וההליכים השונים החלים על קטינים. משרדנו כאן לרשותכם, להציע את הליווי והייצוג המקצועי והצמוד ביותר.

ייצוג קטינים
לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים ונחזור אליכם

עוד בנושא

ביטול רישום פלילי
מאמרים
ביטול רישום פלילי

לפני שנצלול במאמר זה לעומק נושא ביטול רישום פלילי, נבהיר תחילה מהו רישום זה ולבסוף כיצד ניתן לבטל אותו. כאשר

קרא עוד »
משפט פלילי
ייצוג עצורים

מעצר ימים ומעצר עד תום ההליכים: "מעצר ימים" הוא כינוי לתקופה בה חשוד עצור לצרכי חקירה. כלומר, בית המשפט מורה

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support