הסדר מותנה

סגירת תיק חקירה פלילי בהסדר מותנה – מהן המשמעויות ?

כאשר אדם נחשד בפלילים, נפתחת חקירה במסגרתה נערך איסוף ראיות ובירור עובדות לגבי האירועים או המעשים נשוא החקירה. בסיום החקירה, מועבר חומר הראיות בתיק לרשויות התביעה ואלה שוקלות הגשת כתב אישום נגד החשוד, בהתבסס על חומר הראיות שנאסף. ייתכנו כמה סיבות ספציפיות בגינן עשויות רשויות התביעה לסגור את תיק החקירה הפלילי ולא להגיש כתב אישום נגד החשוד – 'חוסר אשמה', 'העדר ראיות מספיקות' וכאשר 'נסיבות העניין בכללותן אינן מתאימות להעמדה לדין'.

בשנת 2013 הסמיך המחוקק את רשויות התביעה לשקול, נוסף על שלושת העילות שלעיל, אפשרות סגירת התיק בהסדר מותנה. זאת, במקרים בהם קיימות ראיות מספיקות להגשת כתב אישום אולם נוכח נסיבות מסוימות ובהתקיים התנאים בחוק, סברה התביעה כי נסיבות העניין מתאימות לעריכת הסדר. כלומר, להימנע מהגשת כתב אישום בתיק וחלף זאת להגיע להסכם עם החשוד במסגרתו הוא יודה בעובדות המהוות את העבירה כפי שהן מפורטות בטיוטת כתב האישום ויתחייב למלא את תנאי ההסדר כפי שהם יקבעו על ידי התביעה בהתאם לחוק, ואילו התביעה תתחייב לא להגיש נגדו כתב אישום בגין העבירה נשוא ההסדר, ככל שהחשוד עומד בתנאיו.

לאחר שמילא החשוד אחר כל תנאי ההסדר ועמד בהם משך התקופה הקבועה בהסדר, תיק החקירה נגדו ייסגר בעילה של "סגירה בהסדר".  ואולם, חשוב לדעת – אם יפר החשוד את תנאי ההסדר, עשויה התביעה להגיש נגדו כתב אישום בהתאם לטיוטת כתב האישום שצורפה להסדר.

באילו מקרים ניתן לסגור תיק בהסדר מותנה?

רק בהתקיים כל התנאים והנסיבות המנויים בחוק סדר הדין הפלילי, תשקול התביעה אפשרות עריכת הסדר מותנה עם החשוד. למשל, סגירת תיק בהסדר מותנה תתאפשר בעבירות מסוג חטא או עוון בלבד, ולמעט עבירות נוספות המנויות בחוק. כלומר, בעבירות מסוג פשע לא ניתן לערוך הסדר מותנה. תנאי נוסף הוא כי התובע סבור, בהתאם לחוק העונשין, כי אין להטיל על החשוד עונש מאסר בגין העבירה. כמו כן, הסדר מותנה יתאפשר במקרים בהם לא נרשם לחובתו של החשוד רישום פלילי בחמש השנים שקדמו לביצוע העבירה נשוא ההסדר.

תוכנו של הסדר מותנה

ההסדר יכלול בתוכו תיאור של העובדות המהוות את העבירה וכן את הוראות החיקוק המתאימות. לצד זאת, יכלול את הודאתו של החשוד בעובדות המצוינות, את התנאים בהם מתחייב לעמוד החשוד, את תקופת הזמן שנקבעה במסגרתה על החשוד לקיימם וכן את הצהרת החשוד לפיה הוא מבין כי במידה ויפר את תנאי ההסדר הוא עשוי להיות מועמד לדין לפי טיוטת כתב האישום המצורפת להסדר. חשוב לדעת כי בטרם חתימת החשוד על הסדר מותנה, רשויות התביעה מחויבות לאפשר לחשוד לעיין בחומר החקירה ובטיוטת כתב האישום!

סיכומו של דבר

סגירת תיק בהסדר עשויה להיות תוצאה טובה מאוד עבור חשוד בפלילים, שכן המשמעות היא כי לא יוגש נגדו כתב אישום וכי עמידתו בסדר תביא לסיום ההליכים הפליליים נגדו. יחד עם זאת, ישנם תנאים וכללים רבים המסדירים את אופן עריכת ההסדר ותנאיו ולכן ישנה חשיבות לכך שבכל אחד משלבי ההסדר, יהיה לצידך עורך דין פלילי מנוסה ובקיא בתחום אשר יגן עלייך בצורה מיטבית וישיג עבורך את התוצאה האולטימטיבית. משרדו של עורך דין תמיר אלטיט, המתמחה בהליכי הסדר מותנה, צבר את נסיונו הרב עת ששימש משך עשור בתפקידים שונים ברשויות התביעה ובהם פרקליט בכיר בפרקליטות מחוז תל אביב ותובע ביחידת התביעה המשטרתית. עורך הדין אלטיט ערך הסדרים רבים במסגרת תפקידיו השונים וביכולתו לספק לך את הייעוץ והליווי המשפטי הטוב ביותר. פנה כבר עכשיו למשרדנו ותקבל ייעוץ מהימן ומקצועי.

הסדר מותנה
לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים ונחזור אליכם

עוד בנושא

משפט פלילי
דיני מעצרים

מעצר ימים ומעצר עד תום ההליכים: "מעצר ימים" הוא כינוי לתקופה בה חשוד עצור לצרכי חקירה. כלומר, בית המשפט מורה

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support