גרימת מוות ברשלנות

כיצד מתמודדים עם גרימת מוות ברשלנות?

חשוב להבחין בין המושג גרימת מוות ברשלנות לבין עבירת ההריגה. כאשר מתרחשת תאונת דרכים קטלנית אשר כתוצאה ממנה ישנם הרוגים,  מיד תיפתח חקירה פלילית משטרתית לבחינת נסיבות התאונה והמוות. המונח גרימת מוות ברשלנות, מתייחס לתיאור מקרה בו אין מחשבה פלילית והעבירה בוצעה כתוצאה מחוסר תשומת לב רגעי. חשוב להבין שעבירות ההמתה מחולקות לדרגות חומרה שונות בהתאם לאופי נסיבות ביצוע העבירה ולצד כל עבירה קיים עונש שונה בהתאם לחומרתה.

עבירה פלילית של גרימת מוות ברשלנות- כל מה שחשוב לדעת

גרימת מוות ברשלנות היא עבירת המתה בדרגה הנמוכה ביותר מבין עבירות ההמתה השונות. מדובר בעבירה מסוג עוון, כאשר העונש המרבי עליה יכול להגיע ל-3 שנות מאסר בפועל. השאלה הנשאלת היא כיצד ניתן להבחין בין עבירות ההמתה השונות? לפניכם מספר נקודות חשובות ומעניינות בנושא:

  • עבירות ההמתה נבדלות ביניהן ביסוד הנפשי של מבצע העבירה כשיסוד נפשי מסוג רשלנות נחשב הנמוך ביותר. ככל שקיים יסוד נפשי "חזק" יותר כך יואשם החשוד בעבירה חמורה יותר. כאשר מדובר בתאונות דרכים שנגרם בה מוות, כתב האישום ייחס עבירות של המתה בקלות דעת או גרם מוות ברשלנות, בהתאם לנסיבות שהובילו לתאונה ולהתנהגות הנהג.
  • תפקידו של עורך דין פלילי במקרים אלו הוא להבין את נסיבות האירוע ולבנות אסטרטגיית הגנה משפטית היכולה להטות את הכף ולהוביל לכך שחשוד יואשם בעבירה של גרימת מוות ברשלנות במקום עבירת המתה חמורה יותר.
  • במידה ואכן יוגש כתב אישום בעבירה של גרימת מוות, עורך דין המומחה בדין בעבירות אלו יכול להפחית מחומרת העונש, לעיתים עד לכדי ביטול מאסר בפועל.

חשוב לפנות אל עורך דין פלילי מומחה

ייצוגו של עורך דין פלילי בתיק  של עבירות המתה הוא קריטי. עורך דין מנוסה יכול להטות את כף המאזניים בין הבחירה בייחוס עבירת המתה חמורה בכתב האישום לבין עבירה קלה יותר של גרימת מוות ברשלנות. עורך דין אלטיט כיהן משך כעשור כפרקליט בכיר בפרקליטות מחוז תל אביב וכתובע פלילי ביחידת התביעות המשטרתיות וצבר ניסיון רב בניהול תיקי גרימת מוות ברשלנות ובבניית אסטרטגיית הגנה איכותית המתאימה לכל תיק ותיק לפי נסיבותיו. עורך דין אלטיט ניהל עשרות תיקי גרימת מוות ברשלנות בתאונות דכים ובתאונות עבודה, משני צידי המתרס ובמשך השנים צבר נסיון רב שאין שני לו.

מוות ברשלנות

מוות ברשלנות

גרימת מוות ברשלנות היא אחת משלוש דרגות חומרה של עבירת המתה בהן יכול להיות מואשם אדם. עבירת המתה זו נחשבת לקלה בחומרתה מבין השלוש משום שאין בסוג עבירה זה מחשבה פלילית המלווה בצורך של המתה כמו ברצח. על כן, ייצוגו של עורך דין פלילי יהיה להטות את כף המאזניים עת הוא מייצג נאשם בסוג עבירה זה, בה יביא הוכחות וראיות הנוטות להוכיח כי מדובר במוות ללא רשלנות מצדו של הנאשם. ייצוג של עורך דין פלילי מומחה בתחום משפטי זה של המתה הוא חורץ גורלות.

 מהם התנאים שצריך לשים לב עת דנים בשאלת מוות ברשלנות?

מכיוון שישנן שלוש דרגות חומרה הנוגעות לעבירות פליליות של המתה, ומכוון שעבירה של מוות ברשלנות נחשבת על פי החוק הקיים במדינת ישראל, כעבירה הפחותה מבין השלוש, יטען עורך הדין המייצג את הנאשם בתיק זה, כי יש מקום לזכות ואם יורשע, יטען להפחתת עונשו של הנאשם. יחד עם זאת, יטען עורך הדין כי לא הייתה מחשבה פלילית שהובילה לעניין מוות ברשלנות, אלא זו הייתה לא יותר מאשר חוסר תשומת לב רגעית. טענה זו ניתן להוכיח בבית המשפט כאשר מדובר לדוגמה במקרה של תאונת דרכים.

  • עונש גרימת מוות ברשלנות, אם אכן תוכח, הינו עד 3 שנות מאסר בפועל, כשהעונש המינימאלי הוא חצי שנת מאסר.
  • כאשר מיוצג מקרה זה על ידי עורך דין פלילי, יכול עורך דין מנוסה להביא לזיכוי הנאשם ולכל הפחות, לקיצור להמרת עונש המאסר לעבודות שירות.
  • עוד מקרים אשר בהם נבחנת לרוב שאלת מוות ברשלנות, מיוחסים לתחום הרפואה, כדוגמת מקרים של רשלנות רפואית. נשאלת השאלה לגבי מהי היא גרימת מוות ברשלנות רפואית? כאשר מתבצע הליך סביר וברמת מיומנות סבירה, אשר בגינה נגרם מותו של אדם, תיחשב המתה זו כרשלנות רפואית.

הנושא של מוות ברשלנות חייב להיבחן בצורה מעמיקה

שאלת מוות ברשלנות הנידונה לא אחת בבתי המשפט בארץ, חייבת להיבחן על ידי כל הראיות המצויות בתיק. כאשר מדובר על ייצוג של עורך דין פלילי המייצג את הנאשם, יעשה עורך הדין כל מאמץ בכדי לטעון כי מדובר בדרגה המתה הפחותה ביותר של מוות ברשלנות, ואף להביא לכדי הפחתה משמעותית ביותר בעונש. מן הצד השני, כאשר מייצג עורך דין פלילי את הנפגעים, צריך הוא לחקור לעומקם של דברים ולבחון האם מדובר באחת מן הסיבות הנפוצות הגורמות למוות ברשלנות הבאות ליד ביטוי בעיקר בתחום הרפואה. בכדי לבחון סוגיה משפטית זו ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי, הנכם מוזמנים לפנות לעורך הדין אלטיט, פרקליט בכיר לשעבר שניהל עשרות תיקי גרימת מוות ברשלנות משני צידי המתרס.

גרימת מוות ברשלנות
לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים ונחזור אליכם

עוד בנושא

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support